spot_img

ممکن است مفید باشد

به روزترین مقالات

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت تغییر فشار پکیج چیست | بررسی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج و خطرات ناشی از تغییر فشار را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

چگونه پکیج بوتان را روشن کنیم

نحوه روشن کردن پکیج بوتان | آنچه باید درباره ی روشن کردن پکیج بوتان بدانید را در مجله دماپویا مشاهده کنید

مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست | انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن بالا و پایین رادیاتور شوفاژ | عوامل و نکات تاثیرگذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل در مجله دماپویا

بهترین داکت اسپلیت های خارجی و ایرانی

در این مقاله از تیم دماپویا قصد داریم بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی و نماییم. در هر ساختمان مسکونی، تجاری و اداری نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب با قدرت هوادهی بالا و راندمانی مطلوب....
spot_img

اشتباهات مهم در نصب اسپلیت

در این مقاله از مجله دماپویا سعی داریم که به اشتباهات مهم در نصب اسپلیت بپردازیم و نکات مهم در خصوص این موضوع را بررسی کنیم. به طور کلی با فرا رسیدن فصل گرما استفاده از انواع سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع به جهت تامین دمایی مناسب و مطلوب امری ضروری می شود. انواع متنوعی از تجهیزات سرمایشی و تهویه مطبوع در بازار وجود دارد که کولر گازی اسپلیت به دلیل ظرفیت هوادهی بالا و راندمان قوی از استقبال بالایی برخوردار بوده و همواره تقاضای گسترده ای برای آن وجود دارد. اما در برخی موارد گاهی پیش می آید که در برخی از موارد مشاهده می شود که افراد از کارایی نامناسب اسپلیت گلایه دارند و این موضوع را به کیفیت پایین جنس ها و مدل های خریداری شده ارتباط می دهند. با این وجود این ارتباط بی پایه و اساس است و در واقع عدم رعایت نکات حائز اهمیت در نصب اسپلیت باعث این امر خواهد شد. در نهایت این اشتباهات می تواند منجر به افت کیفیت و کارایی محصول گردد و این تصور را ایجاد کند که مشکل از کیفیت و کارایی محصول است. براین اساس ما در این مقاله قصد داریم تا با ارائه ی نکاتی در خصوص اشتباهات مهم در نصب اسپلیت از بروز این مشکل جلوگیری کرده تا شما با آگاهی کامل نسبت به این موضوع، بتوانید بهترین کارایی را از این محصولات در مکان های مختلف را همواره در اختیار داشته باشید.

5 نکته ی مهم در نصب اسپلیت

در این مطلب به ارائه ی نکات مهمی در خصوص جلوگیری از اشتباهات مهم در نصب اسپلیت خواهیم پرداخت. در ابتدا می توان بیان کرد که نحوه عملکرد کولر گازی به این صورت است که که عمل دریافت هوای گرم محیط را تا زمانی که ترموستات آن به دمای دلخواه برسد، انجام می دهد و در نهایت هوای سرد و مطبوع مورد نیاز محیط فراهم گردد. در رابطه با این سیستم برودتی باید ذکر کرد که برخی مدل های آن قابلیت دوگانه دارند و می توانند در تمامی فصول سال نیاز تهویه مطبوع را فراهم نمایند و محیط را به درجه دلخواه کاربران آن برسانند. برای انجام این پروسه وجود اجزای اصلی و تشکیل دهنده در این دستگاه از جمله کمپرسور، شیر انبساط، کویل گرم و سرد نقش اساسی را دارند و از نظر موقعیت نصب نیز می توان گفت این دستگاه به انواع مدل های دیواری، ایستاده، کانالی یا همان داکت اسپلیت و کاستی تقسیم می شوند.

برندها و گروه های تولیدی فراوانی در ساخت و عرضه انواع کولر گازی اسپلیت با یکدیگر رقابت دارند و باید در نظر داشت که سالیانه دستگاه های زیادی را در کیفیت های مختلف با مشخصه های فنی گوناگون به بازار روانه می کنند. به عنوان یکی از برندهای داخلی که از سطح کیفیت و موفقیت بسیار بالایی برخودار است و توانسته در سالهای اخیر نیز در لیست پرفروش ترین های بازار قرار گیرد اسپلیت ایران رادیاتور می باشد که علاوه بر قیمت مقرون به صرفه، محصولاتی با راندمان قوی را طراحی می کند. البته لازم به ذکر است که نصب مناسب و صحیح هر دستگاه می تواند در کارایی و بازدهی مناسب تر آن نقش بسزایی داشته باشد. در ادامه با بررسی مواردی به ارائه ی نکاتی در رابطه با اشتباهات مهم در نصب اسپلیت خواهیم پرداخت تا بتوان بیشترین استفاده را از این دستگاه برد. علاوه بر این با توجه به پیچیدگی هایی که ساختار انواع کولر گازی دارد، لازم است هنگام نصب حتماً از راهنمایی افراد متخصص در این زمینه کمک گرفت چرا که این افراد با وجود تخصص های لازم در زمینه تجهیزات الکتریکی به راحتی اتصالات مختلف دستگاه را انجام می دهند.

5-نکته-مهم-در-نصب-اسپلیت

عدم رعایت ایمنی در نصب صفحه یا پایه پنل داخلی

در زمینه نصب اسپلیت، می توان عدم رعایت نکات ایمنی را در لیست اشتباهات در نصب کولر گازی قرار داد. در این خصوص قبل از نصب دستگاه باید ابتدا حتما تمامی نکات مربوط به ایمنی صفحه ای که به دیوار متصل شده را مدنظر قرار داد و همچنین محل قرارگیری اسپیلت نیز در این زمینه باید رعایت شود تا از بروز هرگونه مشکلی حین راه اندازی دستگاه ممانعت به عمل آورد. البته به کمک یک تراز نیز می توان به نوعی اشتباهات در زمینه ی نصب پایه دستگاه را به میزان خوبی کم کرد که پس از اطمینان نسبت به تراز بودن حالت های افقی و عمودی پایه، باید سوراخ های مناسبی را ایجاد نموده و با استفاده از رول پلاک و پیچ های مخصوص آن را به دیوار متصل کرد. لازم به ذکر است که در این مرحله عدم توجه به استحکام دستگاه و بی توجهی به نصب دقیق و مناسب پایه آن، می تواند علاوه بر کاهش راندمان دستگاه، منجر به خطراتی برای شروع فعالیت کولر گازی و حتی افتادن پنل داخلی شود.

5-نکته-مهم-در-نصب-اسپلیت

تخلیه نامناسب کولر گازی اسپلیت

مورد دیگری که در جلوگیری از بروز اشتباهات در نصب اسپلیت باید مورد توجه قرار گیرد، در نظر داشتن روش مناسب برای تخلیه ی آن بوده که برای انجام این عمل بر روی این سیستم سرمایشی، برخی از افراد سوراخ هایی را در بالای پنل داخلی کولر گازی ایجاد می کنند که باعث می شود شیب لوله رو به بالا قرار گیرد. در نتیجه این عمل کمک می کند که این شیب رو به بالای لوله، باعث کاهش روند تخلیه اسپلیت گردد و طبیعتا این مسئله می تواند مشکلاتی را در کارکرد دقیق دستگاه ایجاد کند. البته ناگفته نماند که ایجاد سوراخی به قطر 7.5 سانتی متر به طوری که شیب لوله رو به پایین باشد نیز می تواند در افزایش راندمان اسپلیت تاثیرات قابل توجهی داشته باشد.

5-نکته-مهم-در-نصب-اسپلیت

عدم انتخاب مکان درست برای نصب پنل داخلی

در رابطه با اشتباهات مهم در نصب اسپلیت می توان اضافه کرد نصب آن توسط افراد غیرمتخصص می تواند مشکل ساز شود. در صورتی که نصب آن توسط این افراد بدون آگاهی از شرایط کاری انجام گیرد، می تواند منجر به بروز اشتباهاتی گردد. به ویژه هنگام نصب پنل داخلی باید دقت زیادی داشت تا از بروز اشکال جلوگیری کرد. لازم به ذکر است که در هنگام نصب پنل داخلی حتماً باید یک بخشی از محیط را انتخاب کرد که مناسب باشد و در آن مکان مانعی روی دیوار نباشد. چرا که وجود هر گونه مانعی، اجازه تراز شدن پایه را به اندازه کافی نخواهد داد و پنل روی آن محکم قرار نخواهد گرفت. از جمله دیگر اشتباهات مهم در نصب اسپلیت که در نصب پنل داخلی خسارت های جبران ناپذیری را ایجاد می کند، نصب آن در مکان هایی با امکان نشتی گاز و یا فضاهایی است که غبار نفت یا گوگرد وجود داشته باشد. بنابراین رعابت این نکته از اهمیت اساسی برخوردار می باشد تا توجه کافی به رعایت ایمنی افرادی که از اسپلیت استفاده می کنند، حفظ شود. گفتنی است رعایت درست و دقیق اندازه ها برای قرار دادن پنل داخلی اسپلیت روی دیوار، از دیگر مواردی است که در نصب باید به آن توجه نمود. به این معنا که پنل داخلی باید حتماً 2 متر و 13 سانتی متر بالاتر از سطح زمین و فضای 15 سانتی متری اطراف آن باید خالی باشد. در نظر داشته باشید که علاوه بر موارد گفته شده، از قرار دادن پنل داخلی در فضاهای بسته جداً خودداری نموده چرا که طول عمر دستگاه را کاهش خواهد داد.

5-نکته-مهم-در-نصب-اسپلیت

نصب پنل خارجی دستگاه اسپلیت

از موارد دیگری که عدم رعایت آن منجر به اشتباهات مهم در نصب اسپلیت خواهد شد و همچنین و راندمان آن را کم می کند، توجه به موارد لازم در حین نصب پنل خارجی آن می باشد. علاوه بر حساسیت هایی که نصب پنل داخلی دارد، در هنگام نصب پنل خارجی نیز باید به نکات مهم آن توجه داشت. همانطور که احتمالا می دانید، پنل خارجی در فضای باز نصب می شود تا صدا و حرارت آن هنگام عملکرد مزاحمتی برای ساکنان ایجاد نکند. از جمله اشتباهاتی که هنگام نصب پنل خارجی روی می دهد، می توان به نصب این پنل در مکان های پر رفت و آمد و بسیار گرم و دارای گرد و غبار اشاره نمود زیرا پنل خارجی یا همان کندانسور را نباید به هیچ وجه در فضای بسته قرار داد و این پنل حتما باید از فضای 30 سانتی متری یا بیشتر برای بالا بردن کارایی و کارکرد صحیح برخوردار باشد. علاوه بر این مکانی که کندانسور در آن قرار داده می شود، باید دارای این ویژگی باشد که قابلیت این را داشته باشد تا لرزش های این دستگاه در هنگام کار را کنترل نماید. همچنین محکم کردن لوله ها در پنل بیرونی اسپلیت نیز می تواند از به خطر افتادن جان افراد جلوگیری نماید که البته این احتمال نیز وجود دارد که به دلیل سهل انگاری نصب کننده ی دستگاه، این عمل به خوبی انجام نگرفته باشد.

5-نکته-مهم-در-نصب-اسپلیت

عدم توجه به سرویس و تعمیر اسپلیت

علاوه بر موارد گفته شده اشتباهات مهم در نصب اسپلیت نیز شامل موارد دیگری می باشد که باید به آنان نیز پرداخت. چک نکردن اتصالات الکتریکی دستگاه قبل از شروع و راه اندازی آن، بستن سوراخ های ایجاد شده بر روی دیوار با وسایلی نامناسب، در نظر نگرفتن پوشش یا نوار عایق جهت مفصل لوله ها، عایق بندی لوله ها بین پنل داخلی و خارجی اسپلیت، بسته شدن ورودی یا خروجی هوای دستگاه با وسایل مختلف یا انواع پارچه ها و لباس، قرار دادن ورودی یک دستگاه در مقابل خروجی دستگاه دیگر، توجه کافی نداشتن به گردش هوای مناسب در محیطی که پنل خارجی در آن قرار داده می شود که صدماتی جدی را وارد خواهد کرد. استفاده کردن از یک لوله ی تخلیه ی مشترک برای دو دستگاه، دستگاه خارجی و داخلی باید در مکانی قرار داده شوند که تعمیر و سرویس آن ها به راحتی امکان پذیر باشد. 

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx