spot_img

ممکن است مفید باشد

به روزترین مقالات

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت تغییر فشار پکیج چیست | بررسی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج و خطرات ناشی از تغییر فشار را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

چگونه پکیج بوتان را روشن کنیم

نحوه روشن کردن پکیج بوتان | آنچه باید درباره ی روشن کردن پکیج بوتان بدانید را در مجله دماپویا مشاهده کنید

مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست | انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن بالا و پایین رادیاتور شوفاژ | عوامل و نکات تاثیرگذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل در مجله دماپویا

بهترین داکت اسپلیت های خارجی و ایرانی

در این مقاله از تیم دماپویا قصد داریم بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی و نماییم. در هر ساختمان مسکونی، تجاری و اداری نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب با قدرت هوادهی بالا و راندمانی مطلوب....
spot_img

افزایش خنک کردن باد کولر آبی

در این مقاله قصد داریم به راهکار ها و روش های افزایش خنک کردن باد کولر آبی اشاره داشته باشیم. یکی از پرکاربردترین و متداول ترین روش های خنک کردن فضا در تابستان و روزهای گرم استفاده از کولر آبی می باشد. این تجهیزات یکی از قدیمی ترین نوع سیستم های برودتی به شما می آید که به واسطه مزایایی بی شماری که دارد در کشور ما و در مناطق با آب و هوای گرم و خشک کارایی مطلوبی دارد. کولر آبی با استفاده از جریان الکتریکی و تبدیل آن به انرژی مکانیکی با استفاده از تبخیر آب هوای خنک و مطبوع را ایجاد می کند. در ادامه به نکات طلایی برای افزایش خنک کردن باد کولر آبی اشاره خواهیم داشت.

10 روش برای بهتر خنک کردن کولر آبی

همانطور که اشاره شد استفاده از کولر آبی در اکثر نقاط ایران به منظور ایجاد هوایی مطبوع مرسوم و متداول است. با توجه به اهمیت مصرف برق در این سیستم ها بسیاری از افرادی که از کولر آبی در ساختمان های خود استفاده می کنند به دنبال راهکارهایی برای کاهش مصرف برق این سری از سیستم های تهویه مطبوع هستند. با رعایت برخی نکات علاوه بر کاهش مصرف آب و برق در این سیستم ها می توان خنکی و بازدهی آن را به بالاترین حد رساند. کولر آبی از اجزا و قطعات ریز و درشتی تشکیل شده که هماهنگی بین آنها همچنین عملکرد صحیح هریک سبب افزایش راندمان دستگاه می گردد. با رعایت موارد زیر می توان حدود 40 درصد در افزایش خنک کردن باد کولر آبی اثرگذار بود.

  • سرویس کولر آبی

اولین مرحله برای افزایش خنک کردن باد کولر آبی انجام سرویس قطعات و اجزای تشکیل دهنده ی آن است. در فصل زمستان و روزهای خنک که دیگر نیازی به استفاده از کولر آبی نیست، و همچنین به دلیل قرار گرفتن در هوای آزاد مقداری گرد و غبار و آلودگی داخل اتاقک کولر انباشه می شود، و یا در اثر وجود املاح آب کف و تشتک کولر مقداری رسوب جمع می شود. بنابراین قبل از راه اندازی مجدد بهتر است توسط سرویسکار ماهر نسبت به سرویس اجزا کولر اقدام نمایید. گروه فنی مهندسی دماپویا در مقاله ای به طور کامل در خصوص سرویس کولر آبی و نکات مهم برای انجام آن پرداخته و شما مشتری گرامی با مراجعه به این صفحه می توانید نحوه سرویس کولر آبی را برای افزایش خنک کردن باد کولر آبی مطالعه فرمایید.

  • محل نصب کولر آبی

کولر آبی در مدل های مختلف با موقعیت نصب متفاوت تولید و در بازار موجود می باشد. به منظور افزایش خنک کردن باد کولر آبی بهتر است به محل نصب و قرار گیری آن توجه نمود. توصیه می شود بهترین مکان را برای نصب آن در نظر گرفت، بهتر است کولر آبی را در مکانی قرار داد که در مسیر جریان هوا باشد با این کار هوایی خنک تری به داخل محیط منتقل می کند. همچنین از نصب و قرار دادن کولر آبی در کنار دودکش خودداری نمایید چرا که گرمای حاصل از دودکش سبب تبخیر آب درون کولر می شود. فن دمنده ی بکار رفته در کولر با چرخیدن هوای اطراف را مکیده و از طریق دریچه ی خروجی به کانال های منتقل می کند بنابراین بهتر است آن را نزدیک تهویه فاضلاب قرار ندهید.

افزایش خنک کردن باد کولر آبی
  • نصب سایبان

به طور معمول کولر آبی در هوای آزاد و در بیرون از ساختمان قرار می گیرد، بنابراین دستگاه در معرض مستقیم نور خورشید قرار دارد. همین امر سبب می شود که آب درون اتاقک سریع تر تبخیر شود و به این ترتیب سبب هدررفت انرژی می گردد. از طرفی هم تابش نور آفتاب سبب گرم شدن آب کولر شده و در نتیجه کولر باد کولر خنکی مطبوع نخواهد داشت. برای حل این مشکل و افزایش خنک کردن باد کولر آبی قرار دادن سایبان روی آن است. در حال حاضر سایبان هایی توسط شرکت های متفاوت تولید و در بازار موجود می باشند که از جنس پلی کربنات تهیه شده اند که مقاومت بالایی در برابر اشعه آفتاب دارد. با این کار از تابش مستقیم نور خورشید روی کولر مانع به عمل آمده و در نهایت کولر آبی باد خنک تری به محیط منتقل می کند.

افزایش خنکی باد کولر آبی
  • استفاده از دو واتر پمپ

واتر پمپ وظیفه ی پمپاژ آب درون تشک و انتقال آن به سه راهی و ناودانی روی پوشال ها را به عهده دارد. خیس بودن پوشال ها سبب افزایش تبخیر و در نتیجه افزایش راندمان دستگاه را به همراه دارد. به دلیل قرار گرفتن کولر در پشت بام ممکن است آب با فشار کمتری وارد کولر شود بنابراین به منظور افزایش خنک کردن باد کولر آبی از واتر پمپ اضافه کمک می گیرند به این ترتیب با دارا بودن دو عدد واتر پمپ مقدار هوادهی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

افزایش خنک کردن باد کولر آبی
  • بررسی آب داخل تشتک کولر آبی

کف اتاقک کولر آبی به گونه ای طراحی شده که آب مورد نیاز مدار را در خود نگه می دارد. به وسیله ی شناور میزان حجم ورودی آب به داخل محفظه یا همان تشتک تنظیم می شود. گاهی ممکن است اهرم شناور خراب شده باشد و یا درپوش کف اتاقک هرز شده و به این ترتیب آب درون تشتک کم می شود و در نهایت آب کمتری روی پوشال ها پمپاژ می گردد. یکی از راه های افزایش خنک کردن باد کولر آبی بررسی آب درون تشتک می باشد.

  • روشن نمودن پمپ قبل از شروع به کار کولر آبی

ترتیب آب از طریق سه راهی و ناودان ها روی پوشال های کولر ریخته می شود. به منظور افزایش خنک کردن باد کولر آبی بهتر است قبل از زدن دکمه دور کند دستگاه فرصتی مرحله ی اول برای روشن نمودن کولر آبی زدن کلید واتر پمپ می باشد و به این ترتیب پوشال ها خیس شده و حجم قابل توجهی هوای خنک ایجاد می کند. به منظور افرایش بازدهی دستگاه بهتر است قبل از شروع کولر اجازه دهیم واتر پمپ به مدت 10 دقیقه کار کند با این کار پوشال ها به طور کامل خیس شده و هوای خنک تری را منتقل می کند.

افزایش خنک کردن کولر آبی
  • استفاده از پدهای پوشالی مرغوب

واسط های تبخیری در کولر آبی در راندمان دستگاه نقش عمده ای ایفا می کنند هرچه قدر جنس پوشال های بکار رفته در آنها مرغوب تر باشد حجم آب بیشتری در خود نگه داشته در نتیجه باد خنک تری ایجاد می کنند. در حال حاضر شرکت های سازنده ی کولر آبی از پدهای پوشالی مرغوب و درجه یک به منظور افزایش بازدهی این سیستم ها بهره می برند. از پدهای بکار رفته می توان به مدل سلولزی و پوشالی اشاره نمود. جنس چوب و بافت پوشال ها بهتر است از نوع درجه یک استفاده شود و به این ترتیب سبب افزایش خنک کردن باد کولر آبی خواهید شد. شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در خصوص ساخت کولر آبی فعالیت دارند و سالانه میلیون ها دستگاه تولید و روانه بازار رقابت می کنند. از برندهای مطرح می توان به کولر آبی آبسال اشاره نمود که به دیلی برخورداری از متریال و قطعات اصلی در ساخت این سیستم ها از بازدهی و راندمان بسیار بالایی بهره می برند.

  • بستن دریچه های بدون استفاده

کولر آبی به وسیله ی کانال کشی هوای خنک ایجاد شده را به مسیر های مختلف هدایت می کند. ممکن است در یک ساختمان در چند اتاق جدا دریچه ی کولر نصب شده باشد اما گاهی پیش میاید برخی از اتاق ها نیازی به تهویه مطبوع و باد خنک نباشد بنابراین می توانید با بستن دریچه های اضافه حجم قابل توجهی از هوای خنک را به سایر اتاق ها هدایت نمود، و همین امر سبب افزایش خنک کردن باد کولر آبی می گردد.

  • استفاده از هواکش مناسب برای تهویه هوا

کولر آبی حین عملکرد مقداری رطوبت نیز در هوای اتاق ایجاد می کند. همچنین در اثر روشن بودن طولانی مدت هوای محیط دم کرده و ممکن است بوی نامطبوع ایجاد شود، به همین منظور با باز گذاشتن پنجره ی کوچک و تهویه فضا سبب افزایش جریان هوای خنک در اتاق خواهید شد. بنابراین میتوان گفت یکی دیگر از راه های افزایش خنک کردن باد کولر آبی استفاده از هواکش و تهویه مناسب است.

افزایش خنک کردن باد کولر آبی
  • کاهش طول کانال کشی

ساختمان هایی که از کولر آبی به منظور تامین هوای خنک بهره می برند به منظور انتقال هوای خنک درون فضاهای مختلف و طبقات از سیستم کانال کشی بهره می برند. در این خصوص باید گفت که اگر طول کانال کشی خیلی زیاد و یا پیچ در پیچ باشد سبب کاهش فشار هوا شده و مقدار بسیار کمی از هوای مفید به فضای داخلی منتقل می شود، بنابراین به منظور افزایش خنک کردن باد کولر آبی بهتر است که مسیر کانال کشی به کمترین میزان باشد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه مربوطه سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx