آبرسانی

محاسبه پمپ سیرکولاتور منبع کویلی

ما در این مقاله از مجله دماپویا با ارائه ی یکسری از اطلاعات به آشنایی با روش محاسبه پمپ سیرکولاتور منبع کویلی خواهیم پرداخت. در واقع باید گفت سیستم های گرمایشی از سری تجهیزات مهم درتاسیسات ساختمان به شمار می آیند به عنوان مثال میتوان به سیستم های گرمایش مرکزی اشاره نمود که از دیرباز یکی از متداول ترین روش های تامین آبگرم مورد نیاز برای مدارهای گرمایشی و آبگرم جهت انجام امور روزانه از قبیل استحمام، شستشو، پخت و پزبوده است. البته موتورخانه ها نیز به عنوان یک عضو اصلی در فراهم نمودن این نیاز فعالیت دارند و شامل اجزا و قطعات مختلفی می شوند که هریک عملکرد مختص به خود را دارا میباشند اما درنهایت نیز از هماهنگی بین آنها آبگرم مورد نیاز درمدار تامین می گردد. از مهمترین اجزای اصلی در یک موتورخانه باید به منبع آبگرم را نام برد با برخورداری ازحجم های متفاوت در سه مدل: دوجداره، کویل دار و انبساط باز طراحی و ساخته می شوند. لازم به ذکر است منبع کویل دار یکی از مبدل های حرارتی پرکاربرد در موتورخانه ها میباشد که ما در ادامه ی مطالب به بررسی بیشتربرای ارائه ی روش محاسبه پمپ منبع کویلی به صورت کامل می پردازیم.

در رابطه با آشنایی با روش محاسبه پمپ سیرکولاتور منبع کویلی باید بگوییم از آنجا که این نوع از تجهیزات به منظور گرم کردن و نگهداری آب مورد نیاز مدار گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرند پیش از استفاده ی از آن بهتراست برای اینکه کارایی بیشتر و بهتری را داشته باشند از این روش ها استفاده نموده و یکسری از پارامتر هارا در این زمینه پیش از انتخاب در نظر بگیریم. در واقع نحوه ی ساختار این منبع به این صورت بوده که لوله های مسی مارپیچ شکل در داخل این مخزن قرار گرفته و از این طریق حرارت مورد نیاز جهت گرم نمودن آب ورودی به منبع را فراهم می نماید. لازم به ذکر است که بواسطه ی پمپ سیرکولاتور آبگرم بین منبع و رادیاتور سیرکوله شده و به گردش در می آید سپس آب درون منبع بعد از تماس با لوله های مسی گرم شده و از طریق لوله های رفت به رادیاتورها انتقال می یابد در نتیجه آبگرم حرارت خود را به بدنه ی رادیاتور منتقل کرده و از این طریق دمای اتاق به درجه دلخواه کاربر می رسد که بعد از طی این پروسه و سرد شدن، مجددا به منبع بازگردانده می شود و در آخر این چرخه به طور دائم تکرار می شود. بنابراین باید گفت پمپ سیرکولاتور آب را بین منبع و رادیاتور سیرکوله می نماید. با ما در ادامه ی مطالب جهت ارائه ی نحوه محاسبه پمپ منبع کویلی، همراه باشید.

همانطور که اشاره شد منبع کویل دار آبگرم در واقع از دسته تجهیزاتی است که به منظور تامین آبگرم مورد نیاز در مدار گرمایشی ساختمان میتوان از آن بهره برد. به این شکل که آبگرم توسط پمپ سیرکولاتور بین منبع و رادیاتور سیرکوله می شود. بنابراین برای انتخاب و ظرفیت پمپ متناسب با نیاز لازم است برخی پارامتر ها و نکات تحت عنوان روش محاسبه پمپ سیرکولاتور منبع کویلی را در نظر گرفت تا سیستمی متناسب با ساختمان را انتخاب بنماییم. در این خصوص نیزیکی از فاکتور های مهم، برند پمپ است و به عنوان یکی از این برند های مطرح که در بازار ارائه شده و دارای سطح کیفیت و قدرت آبدهی بالایی است، می توان پمپ گراندفوس را معرفی نمود که ما در ادامه ی مطالب به بررسی بیشتر این روش های محاسبه پمپ باذکر مثال اشاره خواهیم نمود. در این روش میبایست ابتدا بار حرارتی ناشی از آبگرم مصرفی را بدست آورده و با توجه به راه حل های ارائه شده در مطلب پایین می توان ظرفیت دبی پمپ سیرکولاتور منبع را محاسبه نمود. نکته ی حائز اهمیت در این روش محاسبه پمپ منبع کویلی این است که حتما باید دمای ورودی آب از دیگ به منبع را 180 و آب خروجی را 160 درجه فارنهایت در نظربگیریم.

   بار حرارتی ناشی از آبگرم
دبی = ——————————————————————————
.           (دمای آب ورودی به منبع – دمای آب خروجی از منبع) × 500

     309276
31 = —————————-
       (180 – 160) 500

بار حرارتی ناشی از آبگرم مصرفی

بار حرارتی ناشی از آبگرم مصرفی نیز به صورت زیر محاسبه می شود

دبی  = اختلاف دمای ورودی و خروجی آب منبع × مقدار واقعی آبگرم مصرفی × 8.33

309276.24 = (140  –  60) × 464.1 × 8.33

مقدار واقعی آبگرم مصرفی

میزان آبگرم مصرفی ساختمان ها با توجه به مقدار حداکثر میزان مصرف محاسبه می شود ولی ایم میزان مثرف در ساعات شبانه روز متغیر است و عدد یکسانی نیست

آپارتمان ورزشگاه بیمارستان هتل کارخانجات اداری مسکونی و ویلایی مدارس خوابگاه
ضریب تقاضا 0.35 0.4 0.5 0.3 0.6 0.3 0.35 0.5 0.4
ضریب ذخیره 1.25 1 0.6 0.8 1 2 1.25 1 1

برای محاسبه میزان واقعی مصرف آبگرم باید حداکثر میزان مصرف در ضریب تقاضا ضرب شود .

مقدار واقعی آبگرم مصرفی در ساعت = میزان مصرف آب گرم مصرفی × ضریب تقاضا

464.1 = 1326 × 0.35

همچنین برای تعیین حجم منبع مقدار واقعی مصرف آبگرم در ضریب ذخیره منبع ضرب می شود .

حجم منبع آبگرم مصرفی = مقدار واقعی آبگرم مصرفی × ضریب ذخیره منبع

580/12 = 464.1 × 1.25

ظرفیت منبع کویلی مورد نیاز برابر با 2500 لیتر می باشد و ظرفیت آبدهی کویل از تقسیم مقدار واقعی آب گرم مصرفی بر عدد 60 می باشد .

 7.8  = 60  ÷  464.1

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
اینها را هم ببینید
بسته
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx