گرمایشی

مقایسه پکیج و موتورخانه

گروه دماپویا اطلاعاتی در مورد راهنمای مقایسه پکیج و موتورخانه تجهیزات و قطعات مورد استفاده در هر دو سیستم و همچنین محل نصب و قرارگیری را جمع آوری نموده است و شما مشتریان محترم می توانید با مطالعه مطالب زیر این دو سیستم را با یکدیگر مقایسه نمایید.

استفاده از هر وسیله ای دارای مزایا و معایب بی شماری است با مقایسه پکیج و موتورخانه می توانید برای احداث و راه اندازی این سیستم ها تصمیمی بهینه و مقرون به صرفه اتخاذ کنید. موتورخانه و پکیج دو سیستم که از لحاظ کارآیی مشابه همدیگر عمل می کنند و تأمین آبگرم مصرفی و آبگرم سیستم های گرمایش مانند راددیاتور ها و همچنین سیستم سرمایش مانند چیلر را بر عهده دارند. استفاده از این دو سیستم در ساختمان ها با توجه به موقعیت ساختمان کاربرد دارد و با توجه به شرایط محیط مورد نظر یکی از این دو سیستم یعنی پکیج گرمایشی یا موتورخانه جهت ایجاد آب گرم مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. در متن زیر سعی بر آن داشتیم که ساختار و عملکرد این دو و مقایسه پکیج و موتورخانه را به طور اختصار شرح دهیم.

سیستم موتورخانه، کارکرد و تجهیزات آن

برای بررسی و مقایسه پکیج و موتورخانه بهتر است ابتدا به ساختار و تجهیزات مورد استفاده در موتورخانه های مرکزی را شرح دهیم. موتورخانه به محل قرارگیری تجهیزات تأسیساتی کنترل کننده سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان های بزرگ، بیمارستان، امکان تجاری گفته می شود. به طور معمول موتورخانه ها در زیر زمین ساختمان های مسکونی و در ساختمان های بزرگ به دلیل صدای زیاد و سنگین بودن تجهیزات، خارج از ساختمان در محلی مناسب قرار می گیرند. تجهیزات موتورخانه ها اصولا وظیفه ی تهویه مطبوع و گرمایش ساختمان را به عهده دارند. در این سیستم روش ها و تجهیزات مختلفی به کار می رود و از موارد مهم در خصوص مقایسه پکیج و موتورخانه اینست که سیستم های مرکزی از قبیل موتورخانه ها از کنار هم قرار گرفتن اجزا و قطعات ریزو درشتی تشکیل شده اند.

برخی تجهیزات تولید گرما و مهم در موتورخانه عبارتند از دیگ، مشعل، پمپ، منبع و لوله های انتقال گرما، منبع انبساط، سختی گیر می باشند که هریک از اینها به طور جداگانه عملکرد خاص خود را داشته و هماهنگی این اجزا با یکدیگر سیستم پیچیده ی موتورخانه را بوجود می آورد و آبگرم مورد نیاز طبقات را تأمین می نماید. در سال های گذشته عموما بیشتر ساختمان ها مجهز به موتورخانه مرکزی بودند اما با افزایش آپارتمان نشینی و مستقل شدن هر واحد جهت ایجاد سرمایش و گرمایش محیط و آبگرم مصرفی و همچنین گران شدن نسبی سوخت، استفاده از موتورخانه ها نسبت به گذشته کمتر شده است. با افزایش علم و پیشرفت تکنولوژی و پیچیده شدن تجهیزات همچنین بهره گیری از فناوری های نوین موتورخانه های امروزی هوشمند سازی شده به طوری که تجهیزات داخل موتورخانه متناسب با نیاز ساختمان کار می کند. کارکرد این موتورخانه ها به این صورت است که در داخل ساختمان سنسورهایی تعبیه شده که با توجه به شرایط محیط تجهیزات موتورخانه میزان گرمایش و سرمایش مناسب را تأمین می نماید.

استفاده از سیستم هوشمند در موتورخانه ها باعث کاهش میزان سوخت و استهلاک تجهیزات می شود. برای راه اندازی موتورخانه رعایت نکاتی همچون نصب سیستم کنترل محیط هوشمند، تنظیم موتورخانه، انتخاب دیگ و مشعل مناسب، استفاده از دمپر بارومتریک، شستشوی دیگ و رسوب زدایی در جلوگیری از اتلاف انرژی موتورخانه موثر است. در این سیستم گرمایش به طور یکنواخت در واحد ها تأمین می شود و نمی توان تنظیمات خاص برای واحد داشت. در ادامه تصویر موتورخانه هوشمند را مشاهده می فرمایید.

سیستم موتورخانه و کارکرد و تجهیزات آن

ساختار و عملکرد پکیج گرمایشی

برای بررسی و مقایسه پکیج و موتورخانه بهتر است نگاهی به ساختار و نحوه عملکرد انواع پکیج های گرمایشی داشته باشیم. پکيج گرمایشی از زیر مجموعه سیستم گرمایشی می باشد که وظیفه تأمین آبگرم مصرفی بهداشتی و آبگرم سیستم گرمایشی را دارد. این دستگاه ها از لحاظ موقعیت نصب و استفاده در انواع مختلف پکیج دیواری، زمینی و پکیج مرکزی تولید و ارائه می گردد. امروزه به دلیل مستقل شدن واحد ها استفاده از انواع پکیج جهت تأمین آبگرم مصرفی و همچنین آبگرم مورد نیاز سیستم های گرمایشی مانند رادیاتورها با استقبال فراوانی روبه شده و اکثر ساختمان ها و ادارت مجهز به این سیستم می باشند.

پکیج دیواری به دلیل نصب راحت، عدم اشغال فضای محيط، بالا بودن ايمنی، بازدهی بالا و مصرف بهينه سوخت از پرکاربرد ترین پکیج ها در منازل مسکونی همچنین واحدهای اداری می باشد. از دیگر پکیج های تولید شده پکیج با موقعیت نصب زمینی می باشد که در دو مدل مشعل دار و بدون مشعل ارائه می گردد. از مزایای این نوع پکیج ها می توان ظرفیت بیشتر آب مصرفی (بدلیل داشتن مخزن کوئل دار)، نداشتن نوسانات دمای آب، صدای بسيار کم اشاره نمود. با توجه به استقبال فراوان از پکیج سازنده های بسیاری اقدام به تولید انواع پکیج نموده اند که هریک از لحاظ ساختاری و کیفیت با دیگری دارای تفاوت هایی می باشد.

از برندهای با سطح کیفیت در ایران می توان به پکیج بوتان، ایران رادیاتور، لورچ، فرولی و انواع دیگر این محصولات می توان نام برد. یکی دیگر از انواع این سیستم ها پکیج مرکزی می باشد که دارای ویژگی های خاصی نظیر پایین بودن اتلاف انرژی، فضای اشغال کم، يکپارچه بودن سيستم همراه با راندمان بالا، بازدهی بالاتر نسبت به موتورخانه های قديمی، مصرف بهینه سوخت، نصب راحت و آسان، عايق کاری استاندارد می باشد که در مورد مقایسه پکیج و موتورخانه نکته حائز اهمیت و قابل توجهی به شمار می آید.

ساختار و عملکرد پکیج گرمایشی

مزایا و معایب پکیج نسبت به موتورخانه

با بررسی ساختار و مقایسه پکیج و موتورخانه به مزایا و برتری های پکیج نسبت به سیستم های مرکزی اشاره داریم. استفاده از سیستم و هر وسیله ای دارای مزایا و معایب بی شماری است که پکیج نیز از این قاعده مستثنا نیست و دارای مزایایی از قبیل اشغال فضای کم، راندمان بالا و کاهش اتلاف انرژی از قبیل مصرف گاز و برق، قابلیت برنامه ریزی روزانه و هفتگی اشاره نمود. از دیگر مزیت های پکیج نسبت به موتورخانه می توان تامین آبگرم فوری و مدوام به طور مستقل برای هر واحد نام برد. زمانیکه سیستم گرمایش منزل از نوع رادیاتورها باشد و آب گرم مورد نیاز این سیستم ها را پکیج تامین نماید به لوله کشی کمتری نسبت به موتورخانه نیاز است. از معایب پکیج نسبت به موتورخانه اینست که برای مجتمع های بالاتر از 10 واحد مقرون به صرفه نیست و هزینه های بیشتری بدنبال دارد. زمانیکه به مدت طولانی آبگرم مصرفی باز باشد امکان سرد شدن رادیاتور ها وجود دارد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
اینها را هم ببینید
بسته
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx