سرمایشی

نحوه محاسبه ظرفیت BTU کولر گازی

در این مقاله از مجله دماپویا سعی خواهیم داشت به بررسی نحوه محاسبه ظرفیت کولر گازی بپردازیم. هنگام انتخاب و خرید سیستم های تهویه مطبوع مانند مدل های مختلف اسپلیت بایستی میزان ظرفیت مورد نیاز ساختمان را سنجیده و مدلی را انتخاب کنیم که حل مساحت محیط را پوشش دهد. با توجه به تنوع و تکثر سازنده های مختلف در این زمینه، اسپلیت ها در ظرفیت های مختلفی تولید می شوند. تعیین بی تی یو و ظرفیت هوادهی بعد از سنجش کیفیت برند و محصول از مهم ترین فاکتورهای خرید حین انتخاب می باشد.

این سری از کولرها در بازار با عملکرد سرمایشی و یا سرمایشی و گرمایشی طراحی می شوند که می توان از آن ها در تمامی روزهای سال به عنوان تهویه مطبوع استفاده کرد. قدرت و توان موتور به کار رفته در آنها در تامین سرمایش و گرمایش باید متناسب با متراژ فضا باشد تا در فرایند کاهش یا افزایش دمای محیط به صورت یکنواخت و مناسب عمل کند تا آسایش و رفاه ساکنان فراهم شود. نحوه محاسبه ظرفیت BTU کولر گازی نیز از موارد حائز اهمیتی می باشد که بایستی حین خرید تعیین شود تا نیاز به هوادهب محیط را برطرف سازد.

.شما بازدید کننده گرامی با مراجعه به لینک قیمت کولر گازی می توانید انواع مختلف آن را مشاهده و خریداری نمایید

چگونگی نحوه ی محاسبه BTU  کولر گازی اسپلیت

در رابطه با نحوه محاسبه ظرفیت BTU در کولر گازی ضروری است یک سری از نکات را مد نظر قرار داد تا کاربرد بهینه ای از این سیستم را تجربه کنید. با توجه به برخی نکات مهم در این زمینه می توان محاسبه را به صورت کاملا صحیح و دقیق انجام داد. به عنوان مثال بررسی موقعیت جغرافیایی، متراژ و محل نصب کولر گازی حائز اهمیت است. البته این نکات همراه با در نظر داشتن نوع ساختمان که می تواند کاربری اداری، تجاری و یا مسکونی داشته باشد تعیین کننده خواهد بود. هچنین تعداد پنجره های به کار رفته در ساختمان از لحاظ تعداد نفرات یا میزان ترددشان باید ارزیابی شوند تا در نهایت بتوان ظرفیت کولر گازی بر حسب BTU را انجام داد.

لازم به ذکر است در این روش برای طبقات وسط به ازای هر متر مربع 300 تا 500 BTU و در مقابل برای طبقات بالای ساختمان با توجه به تابش نور خورشید به ازای هر متر مربع 500 تا 600 BTU در نظر گرفته شود که البته این میزان برای هر پنجره که در معرض نور آفتاب می باشد 1500 BTU و هر تعداد نفر که در اتاق می باشد 600 BTU مورد محاسبه واقع می گردد و در مجموع با رعایت دقیق این نکات میتوان سیستمی را انتخاب کرد که بیشترین کارایی و تناسب را با فضای مورد نیاز ما داشته باشد.

با ذکر یک مثال می توان نحوه محاسبه کولر گازی را بهتر روشن کرد؛ مثلا برای واحد مسکونی به مساحت 50 متر به این صورت که در موقعیت جغرافیایی با آب و هوایی معتدل و نیمه گرمسیری دارای رفت و آمد با تعداد پنجره معمولی و تعداد ساکنان 5 نفر ظرفیتی برابر 23000 بی تی یو پیشنهاد می شود که این به طور کلی نیز این کولر گازی اسپلیت در ظرفیت های 9000 ، 12000 ، 18000 ، 24000 و 30000 بی تی یو تولید و در بازار موجود می باشند. با توجه به ظرفیت محاسبه شده شما، به منظور خریدی بهینه و مقرون به صرفه میتوانید کولر گازی ایران رادیاتور 24000 BTU را برای متراژ ذکر شده برای ایجاد هوایی خنک و مطبوع انتخاب و خریداری نمایید.

ظرفیت کولرگازی اسپلیت طبقات میانی ساختمان طبقات در معرض نور خورشید و زیر پشت بام

9000 BTU

متراژ مفید تا 15 متر

متراژ مفید تا 12 متر

12000 BTU

متراژ مفید تا 25 متر متراژ مفید تا 17 متر

18000 BTU

متراژ مفید تا 35 متر متراژ مفید تا 25 متر

24000 BTU

متراژ مفید تا 50 متر متراژ مفید تا 55 متر

30000 BTU

متراژ مفید تا 65 متر متراژ مفید تا 45 متر

32000 BTU

متراژ مفید تا 75 متر متراژ مفید تا 55 متر

45000 BTU

متراژ مفید تا 80 متر متراژ مفید تا 65 متر

60000 BTU

متراژ مفید تا 105 متر متراژ مفید تا 80 متر

90000 BTU

متراژ مفید تا 155 متر متراژ مفید تا 115 متر
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
حسین سلیمانی
حسین سلیمانی
4 سال پیش

این بخش محاسبه کولرگازی خیلی بدردخورد ممنون از سایت خوبتون

دماپویا
دماپویا
4 سال پیش
در پاسخ به  حسین سلیمانی

خواهش میکنم ، ممنون که پیام گذاشتید

محمد
محمد
4 سال پیش

ممنون خیلی ساذه و مفید

اینها را هم ببینید
بسته
دکمه بازگشت به بالا
4
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx