spot_img
spot_img

ممکن است مفید باشد

به روزترین مقالات

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت تغییر فشار پکیج چیست | بررسی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج و خطرات ناشی از تغییر فشار را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

چگونه پکیج بوتان را روشن کنیم

نحوه روشن کردن پکیج بوتان | آنچه باید درباره ی روشن کردن پکیج بوتان بدانید را در مجله دماپویا مشاهده کنید

مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست | انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن بالا و پایین رادیاتور شوفاژ | عوامل و نکات تاثیرگذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل در مجله دماپویا

بهترین داکت اسپلیت های خارجی و ایرانی

در این مقاله از تیم دماپویا قصد داریم بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی و نماییم. در هر ساختمان مسکونی، تجاری و اداری نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب با قدرت هوادهی بالا و راندمانی مطلوب....
spot_img

تفاوت کولر آبی سلولزی با پوشالی

در این مقاله از مجله ی دماپویا به بررسی تفاوت کولر آبی سلولزی با پوشالی خواهیم پرداخت تا شما عزیزانی که قصد خرید آن را دارید، بتوانید از این راهنمایی ها جهت تجربه خریدی مقرون به صرفه و موفق بهره ببرید. با شروع فصل تابستان و آغاز گرمای شدید دغدغه هایی ایجاد می شود مانند این که افراد به دنبال بهترین تجهیزات متناسب با ساختمان خود هستند تا بتوان به وسیله آن هوا را به درجه مطلوبی رساند و روزهای گرم این فصل را قابل تحمل کرد. یکی از راهکار های مناسبی که کمک میکند تا بتوان به وسیله آن هوایی مطلوب و دلنشین را در فضای داخلی ایجاد نماید، تهیه و نصب کولر آبی می باشد. این سیستم سرمایشی که از دیرباز مورد استفاده مکان های مختلفی قرار می گیرد، به این صورت عمل می کند که آب از روی واسط تبخیری عبور داده و بدین ترتیب هوایی خنک را در سرعت بالا ایجاد می کند. به طور معمول واسط های تبخیری که در کولر آبی موجود در بازار مورد استفاده قرار می گیرند در دو نوع رایج هستند که شامل سلولزی و پوشالی می شود. عملکرد و فرایند خنک سازی در این دو مدل کولر تفاوتی با یکدیگر نداشته و اما از لحاظ ساختاری فرق هایی با یکدیگر دارند که در ادامه ی مطالب به بررسی بیشتر از تفاوت کولر آبی سلولزی با پوشالی اشاره خواهیم داشت.

کولر آبی سلولزی با پوشالی چه تفاوتی دارد

همانطور که گفته شد این نوع از تجهیزات سرمایشی یا تهویه مطبوع از کاربرد گسترده ای در بازار برخوردار اند و می توان آنان را در مکان های مختلفی با کاربری گوناگون مورد استفاده قرار داد. پیش از هر چیز برای بررسی دقیق تر در رابطه با موضوع تفاوت کولر آبی سلولزی با پوشالی می توان ویژگی های فنی و مشخصه های هر یک را مدنظر قرار داد. می توان از لحاظ تکنولوژی و عملکرد کولر آبی آن را بررسی نمود. همچنین مزایا و معایب هریک نیز در ادامه گفته شده اند. لازم به ذکر است که با توجه به تقاضایی که برای این دستگاه برودتی وجود دارد، شرکت های داخلی و خارجی متعددی در زمینه ساخت و طراحی آن با یکدیگر رقابت دارند و سالانه میلیون ها دستگاه را تولید و روانه بازار می نمایند.  به عنوان یک نمونه از برندهای صاحب نام در این عرصه که هر دو مدل کولر آبی سلولزی و پوشالی را عرضه می نماید، کولر آبی آبسال می باشد که این سیستم را در ظرفیت های متنوع هوادهی تولید می کند. نکته ی حائز اهمیت دیگر در خصوص این تجهیزات سرمایشی بررسی این سوال است که کولر آبی سلولزی چیست و چه تفاوتی با کولر آبی پوشالی دارد. به نوعی از جمله دغدغه های افراد حین انتخاب هنگام این محصولات به شمار می رود. بر این اساس با ما همراه باشید تا این تفاوت را بررسی نماییم.

کولر آبی پوشالی دماپویا

کولر آبی پوشالی

آشنایی با مشخصات و ویژگی های منحصر به فرد هر سیستم، برای بررسی تفاوت دو سیستم نام برده شده ضروری به نظر می رسد. عملیات اصلی کولر آبی در سرمایش، همانطور که گفته شد، به وسیله تبخیر آب انجام می گیرد و دمای محیط را کاهش می دهد. در واقع نحوه عملکرد آن به این صورت است که اطراف اتاقک کولر آبی را واسط های تبخیری احاطه کرده که آب از طریق ناودانی و سه راهی روی پدها ریخته می شود و پس از تبخیر شدن دمای خنک لازم را فراهم می آورد. گفتنی است که به طور معمول در انواع کولر آبی های تولید شده از پدهای پوشالی استفاده شده است. در بحث تفاوت کولر آبی سلولزی با پوشالی مسئله ی بافت پدهای پوشالی را نیز باید مورد توجه قرار داد؛ به طورعمده این پوشال ها را از چوب درخت صنوبر، سپیدار و یا درختان تیره بید تهیه می نمایند. نحوه ساخت آن نیز به این شکل است که چوب مدنظر با استفاده از رنده های مخصوصی به صورت رشته ای برش زده و درهم تنیده درآورده می شود که رشته های پوشال معمولا در ابعاد مشخص یعنی ضخامت 1 الی 4 میلیمتر و عرض 1 الی 2 میلیمتر خرد شده و بافت چوب از درصد تخلخل بالایی بهره می برد که این امر جذب آب و توانایی آن را بسیار افزایش می دهد. برای  و در نهایت آن را به گزینه ای عالی به منظور استفاده در واسط های تبخیری تبدیل می کند.

مزایا و معایب کولر آبی پوشالی

برای بیان تفاوت کولر آبی سلولزی با پوشالی لازم است که به مزایا و معایب این مدل واسط تبخیری اشاره داشته باشیم. در این خصوص لازم به ذکر است دلیل استفاده از پوشال های چوبی قدرت بالای آنها در جذب آب بوده که در نهایت هوایی مطبوع و خنک را به محیط انتشار می دهد.

کولر آبی پوشالی دماپویا

طبیعتا هر سیستم تهویه مطبوع و سرمایشی از مزایا و معایبی برخوردار است و به منظور مقایسه و بررسی تفاوت کولر آبی سلولزی و پوشالی می توان این نکته را در نظر داشت تا خریدی آگاهانه را تجربه کرد. دسترسی و تهیه آسان از مهم ترین مزایای کولر آبی پوشالی به شمار می رود که کمک می کند تا افراد بتوانند به سادگی آن را فراهم سازند. البته که در کنار این مزایا، معایبی هم وجود دارد اما به طور کلی با توجه به قابلیت های این سیستم های برودتی، همواره از کولر آبی پوشالی استقبال شده و افراد برای مکان های گوناگون خود با کاربری های مسکونی، تجاری و اداری از آن استفاده می نمایند تا محیط خود را به درجه مطلوب برسانند. اما به عنوان یک موضوع مهم دیگر در رابطه با معایب آن می توان گفت که جدا شدن و پخش شدن ذرات ریز از بافت پوشالی کولر می تواند دردسرساز شود. زیرا که این ذرات باعث ایجاد یک نوع آلرژی و افزایش ابتلا به بیماری های تنفسی را با خود به همراه خواهند داشت. و ازدیگر از معایب این نوع کولر می توان سطح ناهموار پوشال های آن را هم نام برد. از آنجا که این ناهمواری منجر به پخش غیر یکنواخت آب در سطح پوشال ها می گردد بنابراین همواره توصیه می شود که پوشال ها را پس از هر دوره استفاده تعویض نمایید. و همچنین این کار می تواند باعث هدر رفتن و اتلاف آب بیشتری شود و در نتیجه می تواند موجب افت راندمان کاری کولر آبی شود. از طرف دیگر خیس بودن همیشگی سطح پوشال ها محل مناسبی را برای تجمع و رشد انواع باکتری در داخل کولر ایجاد می کند که این باکتری و ویروس ها به مروز با جریان باد وارد محیط می شوند و با پخش شدن در آن می توانند باعث ایجاد بیماری های مختلف تنفسی شوند.

کولر آبی سلولزی دماپویا

کولر آبی سلولزی

نوع پدهایی که در این سری از تجهیزات سرمازا و برودتی به کار می روند، به عنوان تفاوت کولر آبی سلولزی و پوشالی محسوب می شود. در سال های اخیر سازنده ها ترجیح می دهند تا از پدهای سلولزی در واسط های تبخیری کولر آبی استفاده نمایند. جنس پدهای سلولزی از ترکیب فیبر و کاغذ به صورت مشبک تهیه می شود. مزیت این پدها در دوام بالاتری می باشد که نسبت به نوع پوشالی دارند. همچنین این مدل کولر آبی از بازدهی بیشتری نسبت به نوع معمولی برخوردار است. شرکت هایی که در عرصه طراحی این محصول فعالیت دارند از پدهای سلولزی مرغوب در ساخت این تجهیزات بهره می گیرند. از جمله آنان می توان به کولر آبی آبسال اشاره داشت که محصولات آن خنک کنندگی بسیار بالایی دارند و در ظرفیت هوادهی متنوعی تولید و روانه بازار می شوند.

مزایا و معایب کولر آبی سلولزی

ساختار منسجم پد های سلولزی که در این مدل کولر آبی ها به کار می رود، به عنوان مزیت سری های سلولزی به شمار می آید. ساختار این پد ها به نوعی طراحی شده که اجازه عبور گرد و غبار و آلودگی را از خود نمی دهند. بنابر این هوای خروجی از کولر عاری از هرگونه آلایندگی خواهد بود. به این ترتیب می توان گفت که سلامت افراد تضمین شده و خطر بیماری های تنفسی و آلرژی از بین می رود. همین نکته را می توان به عنوان یک تفاوت کولر آبی سلولزی با پوشالی محسوب کرد. توصیه می شود که ترجیحا در کلان شهرها که میزان آلودگی هوا زیاد است، از کولر آبی سلولزی به منظور تامین هوای مطبوع در فصل تابستان استفاده شود. شایان ذکر است که در مکان هایی که کولر صنعتی به کار برده می شود، به علت جریان هوای بسیار بالا در حدود 13000 تا 40000 قدرت باد جهت تخریب پوشال بسیار بالا بوده و عمر پوشال به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین در کولر صنعتی پد سلولزی به عنوان واسط تبخیری انتخاب بسیار عاقلانه تری می باشد. از سوی دیگر یکی از معایب کولر آبی سلولزی را می توان قیمت بالای پد های سلولزی دانست که می توان گفت این اختلاف قیمت با توجه به کیفیت و طول عمر بالاتری که در مقایسه با پوشال ها دارند، از نظر اقتصادی کاملاً توجیه پذیر می باشد.

پد سلولزی دماپویا
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx