spot_img
spot_img

ممکن است مفید باشد

به روزترین مقالات

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت تغییر فشار پکیج چیست | بررسی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج و خطرات ناشی از تغییر فشار را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

چگونه پکیج بوتان را روشن کنیم

نحوه روشن کردن پکیج بوتان | آنچه باید درباره ی روشن کردن پکیج بوتان بدانید را در مجله دماپویا مشاهده کنید

مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست | انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن بالا و پایین رادیاتور شوفاژ | عوامل و نکات تاثیرگذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل در مجله دماپویا

بهترین داکت اسپلیت های خارجی و ایرانی

در این مقاله از تیم دماپویا قصد داریم بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی و نماییم. در هر ساختمان مسکونی، تجاری و اداری نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب با قدرت هوادهی بالا و راندمانی مطلوب....
spot_img

چیلر چیست و انواع چیلر

در این مقاله از مجله دماپویا به بررسی چیلر و کاربرد انواع آن خواهیم پرداخت. به طور کلی چیلر دستگاهی است که با استفاده از سیکل تبرید تراکمی و یا سیکل تبرید جذبی یا بخار عمل می کند. یکی از دستگاه های رایج در زمینه سیستم های تهویه مطبوع که به این شکل عمل می کند که حرارت را از مایعی مانند آب می گیرد و به این طریق میتواند به وسیله انجام فرایندهایی باعث کاهش دما شود. سپس از این مایع سرد شده می توان به منظور تهویه و یا خنک سازی هوا در دستگاه هایی مانند هواساز و فن کویل استفاده نمود. ناگفته نماند که چیلر در واقع تولید سرما نمی کند و عملکرد آن در کاهش دما، با حذف گرما انجام می گیرد. نکته مهم در خصوص این چیلر این است که از گرمای گرفته شده از آب، همچنین می توان در کاربرد های گرمایشی نیز بهره گرفت. از این سیستم برودتی می توان در ساختمان هایی مانند برج ها و سازه های بلند استفاده کرد. چرا که گاز مبرد در کندانسور با سه ترفند تبخیر دمای کاهش یافته، آب و هوای خنک درون یک مبدل حرارتی جریان پیدا می کند. آنچه لازم است به عنوان یکی از مزایای چیلر نام برد، این است که استفاده صحیح از سیستم چیلر می تواند ارتقای بازدهی سیستم سرمایشی ساختمان و هواساز شود، همچنین به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند. لازم به ذکر است گروه فنی مهندسی دماپویا در راهنمایی خرید و انتخاب داکت اسپلیت تمامی مشاوره های لازم را در اختیار شما می گذارد و با مراجعه به این صفحه می توانید نکات اساسی در زمینه قیمت و بررسی انواع مدل های آن را در اختیار داشته باشید. در ادامه ی مطالب به بررسی بیشتر چیلر و کاربرد انواع آن می پردازیم.

چیلر چیست و چگونه کار می کند

در ابتدا پیش از بررسی این نوع از سیستم های تهویه مطبوع می توان به معرفی مشخصه های فنی آن و عملکرد دستگاه چیلر پرداخت. در این رابطه می توان بیان کرد که کلی چیلر ها به عنوان تجهیزات برودتی مورد استقبال، عمدتا به دو دسته تراکمی و جذبی تقسیم می شوند. برخی از آن ها را می توان بر اساس نوع خنک کنندگی ماده مبرد به سه دسته هوا خنک، تبخیری و آب خنک دسته بندی کرد که این موضوع در بحث آشنایی با چیلر و کاربرد انواع آن می تواند راهنمای بسیار مهمی محسوب گردد.

در نوع تراکمی این سیستم بر اساس انرژی الکتریکی عمل می کند و از سوی دیگر نوع جذبی آن نیز به وسیله انرژی حرارتی، سرمای لازم را برای محیط فراهم می نماید. علاوه بر آن می توان اضافه کرد که در چیلر های تراکمی، کمپرسور نقش تراکم گاز را در هنگام راه اندازی ایفا می کند و در ادامه نیز این گاز پس از ورود به کندانسور، با استفاده از آب و یا هوا خنک و در نهایت به مایع تبدیل میگردد.

در نهایت نیز مایعی که فراهم شده، از لوله یا شیر انبساط عبور می نماید و وارد خنک کننده می شود. سپس این مایع تحت فشار کم تبخیر می شود و در ادامه مایع سرد کننده از محیط سرد حرارت نهان تبخیر خود را می گیرد. این موضوع که در خصوص چیلر و کاربرد انواع آن حائز اهمیت است، به این معناست که برودت لازم را فراهم می کند و سپس این گاز ناشی از تبخیر را به کمپرسور منتقل می کند.

کاربرد انواع چیلر

هر دو نوع تراکمی و جذبی از نظر کاربرد در دو دسته تهویه مطبوع و صنعتی تقسیم بندی می شوند.

چیلر صنعتی

نمونه ای دیگر از این تجهیزات سرمایشی که به آن خواهیم پرداخت تا اطلاعات چیلر و کاربرد انواع آن را تکمیل نماییم، مدل صنعتی از این سیستم ها بوده که در واقع نوع صنعتی آن در صنایع و کارخانه ها به کار گرفته می شود. عمدتا در صنایع و کارخانه های مانند صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع پلاستیک، صنایع دارویی و همچنین در کارگاه های پلاستیک سازی، قالب سازی و ریخته گری قابل استفاده می باشد. با همین امکان میتواند از قابلیتی بهره مند شود که محصولات و ماشین آلات موجود در آن کارخانه را خنک کند و در نهایت مورد استفاده در این صنایع واقع می شود.

چیلر تهویه مطبوع

در بررسی چیلر و کاربرد انواع آن به معرفی یک نمونه ی دیگر تحت عنوان سیستم تهویه مطبوع اشاره خواهیم نمود. گفتنی است در چیلر تهویه مطبوع، از آب سرد شده در مبدل حرارتی یا کویل هواساز استفاده می شود تا محیط سرد شود و یا رطوبت آن از هوا گرفته شود. پس از تبادل دما نیز این چرخه تکرار می شود و مجدد به سیستم برمی گردد. از این سیستم تهویه مطبوع می توان در واحد های متوسط تا بزرگ در ساختمان های تجاری، اداری و صنعتی به وفور استفاده کرد. چرا که توانی بین 15 تا 2000 تن دارد که می تواند آب سرد بین 2 تا 7 درجه سلسیوس بسته به نیاز تولید کند. بر این اساس بازدهی چیلر تهویه مطبوع بسیار بالا خواهد بود.

وب‌سایت دماپویا این اطمینان را به مشتریان خود می دهد که مدل های چیلر در برندهای تولید شده توسط شرکت های تراست، آذر نسیم، هواساز، مهراصل و سرما آفرین را با بهترين قيمت و بدون صرف وقت با ضمانت و گارانتی اصلی .عرضه می نماید

چیلر تراکمی

در این مطلب آشنایی با چیلر و کاربرد انواع آن، نگاهی هم بر انواع مدل های موجود آن خواهیم داشت که می توان آن را از نظر ظرفیت و کاربرد تقسیم بندی کرد. نظر تکنولوژی و نحوه تامین آب سرد نیز می توان چیلرها را مورد بررسی قرار داد. همان طور که اشاره شد، چیلر تراکمی با مکانیسم تراکم گاز مبرد هوا را خنک می کند؛ که در واقع این سیستم از اجزای مختلفی تشکیل می شود. از جمله مهم تریناجزای آن می توان به کمپرسور، اواپراتور، کندانسور، شیر انبساط، لرزه گیر و تابلو برق اشاره داشت. در سیستم چیلر تراکمی، ابتدا فشار گاز به وسیله کمپرسور افزایش خواهد داشت و سپس گاز تحت فشار وارد کندانسور می شود. در این فرایند گاز با از دست دادن حرارت خود به مایع تبدیل می گردد و فشار آن توسط شیری که موجب انبساط دما می شود، کاهش یافته و دمای آن نیز کاهش می یابد. سپس این گاز مبرد وارد هواساز می شود و حرارت آبی که در مجاورت با آن قرار دارد را کم می کند. به این ترتیب آب سرد شده توسط سیستم تولید می شود.

موضوع مهم دیگر در خصوص بررسی چیلر و کاربرد انواع آن این بوده که، چیلر تراکمی دارای چهار قسمت اصلی به عنوان چرخه تبرید تراکمی می باشد. این چهار بخش شامل کندانسور، کمپرسور، اواپراتور، و شیر انبساط می باشد که در این چرخه که عمدتا از گاز های HCFC و CFC برای تبرید به کار می روند. کمپرسور به عنوان نیروی محرک در سیستم عمل می کند. از طریق اعمال انرژی مکانیکی، آب سرد شده را تهیه می شود. در نهایت نیز آب در هواساز (اواپراتور) که از نوع مبدل حرارتی پیوسته و لوله یا شل اند تیوب می باشد، خنک شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع چیلر تراکمی

چیلر های تراکمی را می توان بر اساس نوع کندانسور آن به سه نوع هوا، آب خنک و تبخیری تقسیم کرد. همچنین می توان به لحاظ نوع کمپرسور در سه دسته چیلر رفت و برگشتی، سانتریفیوژی، اسکرو و اسکرال دسته بندی کرد که در ادامه به توضیح درباره هر یک از آن ها خواهیم پرداخت. در ابتدا لازم به ذکر است که در چیلر و کاربرد انواع آن آب خنکی که به وسیله چیلر فراهم می شود، بازدهی بالایی دارد و از سوی دیگر تاثیرات مخرب زیست محیطی ندارد. اما، انتخاب نوع دستگاه و سیستم تا حد زیادی وابسته به کاربری، ابعاد ساختمان و موقعیت جغرافیایی آن دارد.

چیلر تراکمی آب خنک

چیلر تراکمی آب خنک سیستمی است که بر پایه تبرید تراکمی عمل می نماید و احتیاج به کمپرسور دارد. همچنین در کندانسور سیستم تراکمی آب خنک، برای تغییر حالت گاز به مایع و سرد کردن آن از آب استفاده می نماید. علاوه بر آن، مایع خروجی از کندانسور هم برای سرد شدن نیاز به برج خنک کننده دارد.
در رابطه با آشنایی چیلر و کاربرد انواع آن باید توجه داشت که چیلر ها در زمان نیاز به سرمایش زیاد، بازدهی بسیار قدرتمندی را خواهند داشت و به منظور حرارت زذایی و در نتیجه استفاده از تبخیر آب، نسبت به نوع هوایی مصرف انرژی مقرون به صرفه تری دارند. همچنین به دلیل ظرفیت حرارتی بیشتر آب نسبت به هوا، چیلر آب خنک در کل دارای بازدهی بیشتری نسبت به نوع هوایی دارد.
از سوی دیگر باید در نظر داشت که چیلر و کاربرد انواع آن شامل این نکته می شود که مدل آب خنک در داخل ساختمان قرار می گیرد و این بدین معناست که دیگر در معرض شرایط متغیر جوی قرار نخواهد داشت و در نتیجع معمولا عمر بیشتری نسبت به نوع هوایی دارد.
با این وجود می توان برخی از مشخصه های مدل نام برده شده را به عنوان معایب آن به شمار آورد. از جمله این موارد وابستگی چیلر آبی به برج خنک کننده و جریان دائمی آب، ابعاد بزرگ آن و تولید نویز و ارتعاش زیاد در داخل ساختمان می باشد. همچنین می توان به آن ها هزینه نصب و نگهداری بالا و نیز تعداد قطعات زیاد، نیاز به موتورخانه و تعداد بالای پمپ ها را نیز افزود که باید بسته به نوع کاربری و ابعاد ساختمان باید مورد توجه قرار گیرد.

چیلر تراکمی هوا خنک

چیلر تراکمی هوای خنک سیستمی است که بر اساس تبرید تراکمی عمل می کند و از این رو به آن چیلر هوایی نیز گفته می شود. در رابطه با چیلر و کاربرد انواع آن لازم به ذکر است که در این نوع سیستم، کندانسور از فن هایی برخوردار است است که هوا را با فشار در اطراف لوله های حامل گرمای اتلاف شده، عبور می دهند و بدین طریق گاز به مایع تبدیل می شود. نکته ای که باید در رابطه با چیلر هوایی در نظر داشت آن است که این سیستم به برج خنک کننده احتیاج نداشته و نسبت به دیگر مدل های چیلر ساختار ساده تری دارد.
همچنین چیلر هوایی از قطعات و تجهیزات کمتری برخوردار بوده که علاوه بر سیستم ساده تر آن باعث افزایش استقبال از آن می شود. از دیگر مزایایی که این مدل تجهیزات تهویه مطبوع دارد، می توان به نگهداری ساده در مقایسه با نوع آب خنک، هزینه نصب پایین تر و اشغال فضای کمتر اشاره داشت.
چیلر هوایی به سادگی روی سقف بیرون از ساختمان قابل نصب است و گفتنی است که نیازی هم به موتورخانه ندارد.  البته باید توجه شود که همین امر موجب ایجاد نویز زیاد توسط فن و کمپرسور چیلر خواهد شد که این نکته را می توان به عنوان معایب این مدل به شمار آورد.
از سوی دیگر چیلر و کاربرد انواع آن به این نحو بوده که مدل هوایی آن به دلیل قرار گرفتن در معرض شرایط جوی نظیر باد و باران، تابش مستقیم آفتاب، برف و رطوبت، معمولا عمر کمتری نسبت به نوع آب خنک دارد و سریع تر دچار استهلاک خواهد شد.
با توجه به نوع کمپرسوری که در چیلر تراکمی هواخنک استفاده می شود، می توان این سیستم را به انواع چیلر تراکمی هوا خنک رفت و برگشتی، سانتریفیوژی، اسکرال و اسکرو تقسیم کرد.

چیلر جذبی

مدل دیگر که در تکمیل بحث چیلر و کاربرد انواع آن مورد توجه و بررسی قرار می گیرد نمونه ی جذبی این سیستم می باشد که مورد استفاده صنایع گوناگونی قرار می گیرد و از قابلیت های متعددی برخوردار است. در واقع مدل های جذبی به گونه ای طراحی شده اند که از منبع گرمایشی برای تامین انرژی سرمایشی بهره می گیرند. در این سیستم که بر پایه چرخه تبرید جذبی عمل می کند، چهار بخش اصلی تعبیه شده اند که عبارت اند از ژنراتور، کندانسور، جاذب و اواپراتور یا همان هواساز و. همچنین دارای تجهیزات دیگری مانند دو گاز مبرد و جذب کننده می باشد. برای ایجاد چرخه تبرید جذبی در این نوع چیلر، در داخل ژنراتور و کندانسور فشار بالا و در داخل اواپراتور و جاذب، فشار پایین ایجاد می شود.

اساس کار چیلر جذبی شباهت زیادی به مدل های تراکمی دارد و تنها تفاوت این دو سیستم در روش افزایش فشار گاز خروجی از اواپراتور و انتقال به کندانسور می باشد. در واقع در چیلر جذبی، بخار آب پس از گذر از اوپراتور توسط مایعی مانند لیتیوم بروماید جذب شده و محلول به وسیله یک پمپ به مولد حرارتی منتقل می شود و سپس در مرحله بعدی محلول مایع جذب کننده تبدیل به آبگرم می شود تا در نهایت بخار را به کندانسور وارد نماید و سایر مراحل نیز از این پس، همانند چیلر تراکمی خواهد بود. به طور کلی در زمینه چیلر و کاربرد انواع آن از قبیل مدل جذبی می توان توجه داشت که می توان به عنوان مولد حرارتی نیز از آن استفاده نمود که بازدهی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. علاوه بر این ها، در نوع جذبی از سیستم تهویه مطبوع چیلر، حرارت اتلاف شده در منابع از شاخص ترین اجزای چیلر جذبی است. همچنین می توان به مایع جذب کننده، کندانسور، مولد بخار، شیر انبساط، مولد بخار، تابلو برق و لرزه گیر نیز به عنوان اجزای تشکیل دهنده آن اشاره کرد.

ویژگی های چیلر جذبی

 در چیلر جذبی از حرارت و محلول لیتیوم بروماید برای ایجاد آب خنک استفاده می شود. در نتیجه یکی از عمده ترین ویژگی های مثبت در رابطه با چیلر و کاربرد انواع آن این است که این سیستم از گاز های مخربی که به محیط زیست آسیب می رسانند استفاده نمی کند و به جای آن از جایگزین آب به عنوان مبرد و لیتیوم بروماید با عنوان ماده جاذب بهره می گیرد که سازگاری به مراتب بهتری با محیط زیست دارند. از سوی دیگر ایجاد خلاء در اواپراتور یا محفظه جاذب به دلیل استفاده از محلول لیتیوم بروماید، موجب جوش آمدن آب مبرد در دمای 2 تا 16 درجه سانتیگراد شده و چیلر جذبی را از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی نسبت به مدل های دیگر متمایز می کند. امکان استفاده از منابع مختلف گرمایی نیز یکی دیگر از ویژگی های مثبت این چیلر ها می باشد که کاربری آن ها را گسترش می دهد.

کاربرد چیلر جذبی و انواع آن

 همانگونه که گفته شد در رابطه با چیلر و کاربرد انواع آن، باید توجه داشت که چیلر های جذبی در شرایطی پیشنهاد می شوند که تنها وجود مقدار حرارت تلف شده بالا باشد و یا در صورت انرژی مصرفی آن مقرون به صرفه باشد. به همین دلیل از این سیستم عمدتا در مکان هایی مانند بیمارستان ها، ساختمان ها و صنایع بهره گرفته می شود و به عنوان تجهیزات تهویه مطبوع به کار می رود. شایان ذکر است که در صورت وجود سیستم تولید همزمان گرما و برق، می توان از این سیستم ها با هدف بهره گیری از حرارت اتلاف شده به منظور احتراق و تولید برق استفاده کرد.
سیستم جذبی از سه نوع اصلی برخوردار است که عبارتند از نوع تک اثره، دو اثره و جذبی شعله مستقیم که در ادامه به بیان هر یک خواهیم پرداخت.

چیلر جذبی دو اثره

چیلر جذبی دو اثره در واقع نسل پیشرفته تر مدل جذبی تک اثره می باشد که در زمینه چیلر و کاربرد انواع آن باید در نظر داشت. این مدل قابلیت آن را دارد تا با میزان نصف جریان بخار مصرفی، ظرفیت تبریدی به اندازه مدل جذبی تک اثره را فراهم کند. در نتیجه با کاهش مصرف بخار و سوخت، ضریب عملکرد و بازده بالاتری را اجرا خواهد کرد. در رابطه با انواع چیلر جذبی می توان آنان را  تک اثره یا سیستم دو مرحله ای نیز نامیده می شوند که دارای دو ژنراتور اولیه و ثانویه بوده و نقصان های نسل قبل خود را تا حدی جبران می کند.

چیلر جذبی تک اثره

اولین مدل از چیلر از نوع جذبی آن، چیلر جذبی تک اثره می باشد که نحوه عملکرد و بازدهی کمتری نسبت به سایر انواع آن دارد. این سیستم ها نیازمند جریان بخار بوده و فشار بخار استاندارد در آن ها یک اتمسفر می باشد. البته باید توجه داشت امروزه کاربرد این چیلر ها در صنایع نیز بسیار محدود گشته و تنها مزیت آن ها قیمت اولیه پایین می باشد که استفاده از آن ها با توجه به بازدهی پایین، هزینه های بعدی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

چیلر جذبی شعله مستقیم

 علاوه بر تمامی مدل ها و کاربردهایی که از چیلر و کاربرد انواع آن گفته شدف باید اضافه کرد که سیستم های جذبی بر خلاف دو مدل گفته شده، بدون نیاز به جریان بخار عمل می کنند و حرارت مورد نیاز برای عملکرد ژنراتور را مستقیما از شعله ایجاد شده توسط منبع مشعل تامین می سازنذ. در نتیجه هزینه های اضافی مربوط به بویلر بخار حذف شده و این امر موجب صرفه جویی خواهد شد.
همچنین این چیلر فضای کمتری را اشغال کرده و از نظر سوخت مورد نیاز نیز از محدودیت های کمتری برخوردار است. گازوئیل، مازوت و گاز شهری از جمله سوخت های رایجی هستند که در چیلر جذبی شعله مستقیم به کار می روند و به همین دلیل این سیستم دو مرحله ای به چیلر گازی نیز شناخته می شود.

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx